FLASH!!! (Hastalıklar)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitomani: yalan söyleme hastalığı olarak tanımlanır. Kişi o kadar çok yalan söylemektedir. Bir önceki söylediği yalanı desteklemek gibi durumları olabilir. Bundan dolayı herhangi söylediği bir yalanın ortaya çıkması veya çıkacağı durumu şüphesinden utanç duyabilmektedir. Ancak belli bir zaman sonra utanç duymayı bırakıp bin bir türlü yeminler ederek veya vaatler vererek kendini veya karşısındakine ispatlamak için her kozunu oynar.

 

Bu durumdan dolayı mitonami hastalığı olan yani yalan söyleme hastalığı olan kişi çevresine, aile bireylerine zararlı olmakta en fazlada bundan aslında kendi rahatsız olmaktadır. Bu davranışlardan dolayı hiç kimse ona inanmaktadır ve sözünü ciddiye almamaktadır. Bundan dolayı yalan söyleme hastalığı daha ileri seviyeye gelerek yalanlara devam eder ve karşısındakini ikna etmek için tekrar yalan söyleyebilir. Sözlerine bundan dolayı kimse değer vermediği için yakın çevresinden ve dostlarından uzaklaşma gibi durumlar gözlenebilir. Yakın çevresini, ailesini ve arkadaşlarını bu neticede kaybetme aşamasına gelebilir. Aslında kişi bunun bir hastalık olduğunun farkında olmadığıdır. Küçük yalanlar, beyaz veya renkli yalanlar olarak algılamaktadır.

 

Ama ilerleyen zamanlarda bu hastalık küçük yalanlardan büyük yalanlara dönebilmektedir. Herhangi bir yalanı örtbas etmek için başka yalanlara da ihtiyaç duyabilmektedir. Yalan söylemek artık kişinin ihtiyacı haline gelmiştir yalan söylemediği zamanlarda huzursuz olmakta ve söyledikten sonra bir nevi rahatlama hissettikleri bir gerçektir. Yani yalan söylemedikçe sıkıntılı olduklarından sürekli doğru söylememe ihtiyacı duyar bir sonraki yalanı söylemek için düşüncelere girebilir. Hafif seyreden rahatsızlıklarda terapi yöntemiyle engellenebilecek bir rahatsızlıktır. İlerlemiş devrelerde ise ilaç tedavisi ile çözümü mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paranoid: kişilik bozukluğu, diğer insanların hareketlerini küçültücü ve tehdit edici olarak algılayan aşırı duyarlılıktır.

Paranoyalar sağlıklı insanların da zaman zaman şüpheci yaklaşımlarından kaynaklı sahip olabileceği düşünce kalıplarıyken, paranoid kişilik bozukluğu olan bireylerin paranoyaları günlük hayatın işlevini ve kalitesini bozacak derecede yoğundur.

Bu durum paranoid durum olarak adlandırılır ve kişilik bozukluğu tanısında odak noktasıdır.

 

 

 

 

 

Copyright © 2017